خانه / علمی و آموزشی / آموزشی / حضور مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نوراصفهان در میزگرد دانشجویی به مناسبت روز دانشجو

حضور مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نوراصفهان در میزگرد دانشجویی به مناسبت روز دانشجو

براتی: مشکل امروز تشکل‌های انقلابی نه عدم فعالیت بلکه عدم پویایی است، به این شکل که حلقه مفقوده فعالیت‌های امروز تشکل‌های انقلابی عدم وجود محتوای مناسب و متناسب با فضای دانشگاه‌ها در متن برنامه‌ها است، بنابراین می‌بایست با ارائه محتوایی در خور و از طرفی جذاب هم دامنه مخاطبان خود را در سطح جامعه دانشگاهی گسترده و هم مبانی انقلاب را در این صحنه تعمیق دهیم.

نگرشی دوباره به مبانی انقلابی و به مبانی جنبش‌های دانشجویی همراه با برنامه ریزی منسجم و مدون می‌تواند از کاهش بیش از پیش بدنه تشکل‌های دانشجویی که امروز با آن مواجه هستیم جلوگیری کند که این امر نیز خود گویای اهمیت استقرار محتوای مبتنی بر مبانی را در مرکز فعالیت‌های تشکلی بیشتر از قبل به اثبات می‌رساند.

برگزاری گسترده اردوهای جهادی، بسترساز تربیت نیروهای متعهد به انقلاب

بسیج دانشجویی پس از صدور فرمان تشکیل از سوی امام راحل با تأکید بر رسالت‌های خود همواره به دنبال تربیت نیروها و مدیران هم تراز انقلاب اسلامی برای آینده کشور بوده که بی شک تربیت این دست از مدیران کشور مستلزم انتقال مبانی انقلابی از مراجع آن به توده دانشگاهی است، از طرفی برگزاری گسترده اردوهای جهادی توانست بستر مناسبی را در راستای تربیت نیروهای معتقد و متعهد به مبانی انقلاب فراهم آورد.

براتی: مطالبه‌گری تا به حال در فضای تشکل‌های دانشجویی به خوبی شکل نگرفته و انجام نشده، به شکلی که امروزه دیگر مسئولان مختلف چه در سطوح دولتی و چه در دیگر سطوح چنان که باید مواضع تشکل‌ها را جدی تلقی نمی‌کنند که قطعاً این روند می‌بایست اصلاح شود، بنابراین چه در سطح بسیج دانشجویی استان اصفهان و چه در سطح بسیج دانشجویی کشور عزم و اراده مسئولان این تشکل بر تغییر این روند و حضور جدی بسیج در فضای مطالبه‌گری است.

از طرفی متأسفانه تشکل‌های دانشجویی امروزه با کاهش دامنه مخاطب روبرو هستند که این امر نتیجه جدایی از مطالبات صنفی است، بنابراین تشکل‌های انقلابی می‌بایست بیش از پیش به دنبال پیگیری مطالبات صنفی و دانشجویی جامعه دانشگاهی باشند.

تسنیم: با توجه به مجموعه نکاتی که پیرامون اهمیت استقلال و یا معضلات جاری در جامعه به منظور مطالبه‌گری از سوی تشکل‌های دانشجویی مطرح شد، بسیج دانشجویی به عنوان سردمدار اردوهای جهادی ذیل توجه به مشکلات مناطق محروم و تلاش به منظور آبادانی تا به حال در استان اصفهان چه دستاورد‌هایی را به ارمغان آورده؟

براتی: اعزام بیش از ۱۴۰ گروه جهادی صرفاً در مقطع زمانی تابستان سال جاری از سوی بسیج دانشجویی که با شرکت بیش از ۲۰۰۰ نفر از دانشجویان همراه بود از دستاورد‌های مهم بسیج دانشجویی در این حوزه تلقی می‌شود که همراه با این اقدام هسته‌های جهادی سلسله جلساتی با برخی از مسئولان استانی برگزار می‌شد، جلسات فوق به منظور انتقال مشکلات مناطق مختلف محروم به متولیان امر به منظور تسهیل فرآیند محرومیت زدایی صورت می‌گرفت که البته نتایج خوبی هم به دنبال داشت.

از طرفی در زلزله اخیر کرمانشاه بسیج دانشجویی با درک موقعیت خاص مناطق زلزله‌زده از بین دانشجویان داوطلب متخصص اقدام به تشکیل بیش از ۱۰۰هسته جهادی به منظور اعزام به منطقه کرمانشاه کرد که دستاورد مهمی در فضای جنبش دانشجویی محسوب می‌شود.

ضمن اینکه حضور بدنه دیگر تشکل‌ها در اردوهای جهادی که به مدیریت بسیج دانشجویی انجام می‌شود قابل تقدیر است چراکه بسیج ظرفیت‌های دیگر تشکل‌ها در جریان انجام اردوهای جهادی گام بلندی به سوی وفاق هرچه بیشتر تشکل‌های انقلابی به منظور رفع محرومیت به شمار می‌رود.

ذیل مسئله اردوهای جهادی نیز می‌بایست مطالبه گری‌ها افزایش یابد چراکه مسئله محرومیت زدایی و تلاش برای آبادانی کشور و مناطق محروم از مهمترین مأموریت‌های یک تشکل انقلابی است، اما عدم وجود وحدت رویه در بین تشکل‌های کشور و استان اصفهان به منظور شناسایی محرومیت‌ها اندکی شتاب حرکت‌های جهادی را کاهش داده که می‌بایست به طور جد به منظور رفع آن اقدام کرد.

بسیج دانشجویی بیش از پیش به صحنه مطالبه‌گری ورود کند

تسنیم: با توجه به مسائلی که پیرامون موضوع مطالبه‌گری مطرح شد و با اشاره به فضای بسیج دانشجویی که به آن اشاره شد، بسیج دانشجویی تا به حال چقدر توانسته به نقد فضای موجود و مطالبه‌گری از سوی مردم بپردازد؟

براتی: با وجود برخی نارسایی‌ها در امر مطالبه‌گری که به طور کلی در جنبش دانشجویی جاری و ساری است، بسیج دانشجویی تا به حال به ویژه در فضای علمی در کنار ورود به عرصه تولید علم توانسته مطالبات جامعه نخبگانی و دانشگاهی را به خوبی دنبال کند. بنابراین باید بیش از پیش به صحنه مطالبه‌گری ورود پیدا کنیم که این امر با تشکیل شاکله‌ای با مأموریت ویژه مطالبه‌گری محقق خواهد شد، از طرفی می‌بایست از برخی معذوریت‌ها که منجر به توقف در مسیر مطالبه‌گری می‌شود چشم پوشی کنیم که از زمره آنها وابستگی‌های مالی تشکل‌ها به دانشگاه است.

براتی: ایجاد ساز و کاری به منظور همگرایی بیش از پیش تشکل‌های انقلابی در سطح استان و کشور الزامی به نظر می‌رسد چراکه در قالب این ساز و کار می‌توان نسبت به تقسیم وظایف ما بین اعضای جنبش دانشجویی انقلابی اقدام و در پایان هر سال تحصیلی به نقطه ای هدف‌گذاری شده رسید.

تسنیم: با وجود این ساختارهای مختلف در هر تشکل می‌توانیم اذعان کنیم همه تشکل‌های مدعی استقلال، از اتصال به برخی نهادها و بعضی گروهای سیاسی مبرا هستند؟

براتی: با وجود ساختار سازمانی بسیج دانشجویی استقلال عمل و به نوعی رویکرد آتش به اختیار بسیج‌های دانشجویی در سطح دانشگاه‌ها ضامن حرکت جنبش گونه بسیج دانشجویی است، در واقع سازمان بسیج دانشجویی محلی به منظور افزایش همگرایی در بین دفاتر بسیج دانشجویی کشور است.

تسنیم: بنابر آنچه که تا به اینجا گفتیم و شنیدیم مهمترین وظیفه خطیری که تشکل‌های انقلابی جنبش دانشجویی موظف به پیگیری آن هستند چیست؟

براتی: به هر حال فضای پیشرو جنبش دانشجویی روشن است چراکه آینده این نظام و انقلاب در دستان دانشجویان انقلابی و دغدغه‌مند امروز قرار دارد اما در روش‌ها و رویکرد‌های جاری از جمله نگاه گفتمانی و اهمیت آن در سطح جنبش دانشجویی و جامعه می‌بایست تجدید نظر کنیم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

img23123188

مصاحبه مسئول پژوهشکده

توسط پژوهشکده شهید طهرانی مقدم دانشگاه پیام نور مرکز اصفهان؛ رویداد کارآفرینی ...